A visszeresség okozta súlyos szövődmények, betegségek

Felületes visszérgyulladás, mélyvénás gyulladás, tüdőembólia

A kitágult visszerekben ideálissá válik a helyzet az éren belüli véralvadáshoz a meglassúbbodott áramlás miatt. Önmagában ez ill. még inkább, ha ehhez más provokáló faktor is társul (meleg, a visszér környezetében zajló gyulladás, véralvadást fokozó örökletes betegségek, gyógyszerek stb.) visszérgyulladáshoz vezethet. Felületes visszérgyulladás kialakulását lényegében mindig visszeres betegeknél látjuk. Visszérgyulladás esetén heves fájdalom lép fel, bőrpírral, a visszér megkeményedésével. Ilyenkor lényegében trombózis zajlik, vagyis a vér éren belül megalvad. Súlyosabb esetben láz, hidegrázás is társulhat mindehhez. A lábra álláskor a fájdalom fokozódik, minden lépéskor a gyulladt terület megrengése kellemetlen a betegnek. A gyulladt terület és annak környéke, de néha az egész láb is megduzzadhat.

Ez utóbbi esetben sokszor nehéz megítélni, hogy az alsó végtag duzzadása csak a felszínes gyulladás következménye, vagy annak tovaterjedése kapcsán mélyvénás trombózis zajlik. A mélyvénás trombózis legsúlyosabb szövődménye a véralvadék egy darabjának leválása. Ez főleg tüdőembólia képében zajlik, de igen ritkán bizonyos szívbetegségek fennállása esetén agyi vagy más szerv embóliáját is okozhatja. Az embólia amennyiben kellően nagy, mindig igen súlyos, életveszélyes állapotot hoz létre. Mélyvénás trombózis felszínes visszeresség nélkül is kialakulhat bizonyos állapotok, megbetegedések esetén. A mélyvénás trombózis számos alkalommal lényegében fájdalom nélkül alakul ki, és a betegnek csak a relatíve gyorsan kialakuló boka és lábszárdagadás okoz panaszt. A mélyvénában a gyulladás folytán tönkrement vénabillentyűk gyakori következménye a krónikus vénás elégtelenség.

Krónikus vénás elégtelenség, lábszárfekély
A súlyosabb fokú pangás esetében a boka és lábszár vizenyőn kívül bőrelváltozások is megjelennek. Ezek kezdetben vörös ekzematiform, viszketõ foltok. Későbbi fázisként vagy minden előzmény nélkül a lábszáron barna foltok, elszíneződések jelennek meg, melyek mögött általában mikro-bevérzések mutathatók ki. Később a barnuláshoz a terület megkeményedése, sérülékenysége, kisebesedése szokott társulni. Ez már egyre több panaszt okoz. Végül nehezen gyógyuló, folyamatosan váladékozó lábszárfekély alakul ki. Ezt állandóan kötözni kell, amely már a munkájának ellátásában is zavarhatja a beteget.
Mindezen folyamatokat, tünet együttest idült (krónikus) vénás elégtelenségnek (CV I) hívjuk. Súlyosságtól függően magába foglalhatja a boka, lábszár duzzanatát (oedema) az ekzematiform bőrjelenségeket (stasis dermatitis, dermatitis venosum) bőr-kötőszövet keményedést( lipodermatosclerosis, induratio), bőr barnulást (haemosiderosis, hyperpigmentatio), lábszárfekélyt (ulcus cruris venosum). Krónikus vénás elégtelenség általában a mélyvéna, a perforáns vénák öröklött vagy szerzett betegsége miatt alakul ki, de egyéb kötőszöveti faktorok is szerepet játszhatnak. Gyakran tapasztalható, hogy a lábszárfekélyre való hajlam öröklődik.
*( C 5-6 )

Krónikus vénás elégtelenség, lábszárfekély kialakulásának mechanizmusa animációs filmen (1. ábra) és klinikai képekben (2. ábra)
1. ábra
2. ábra



Címünk


C-Medic Pest
1188 Budapest,
Nemes u. 125.


C-Medic Buda
1027 Budapest,
Varsányi Irén utca 38/a

Elérhetőségek
Telefon: +36 30 282 2665